
Hepta langbordspendel - Hængelampe med kugler i røgfarvet/smoke glas
Hepta langbordspendel - Hængelampe med kugler i røgfarvet/smoke glas
Denne hængelampe har et trendy design med slanke arme og syv luksuriøse glaskugler. Lyset bliver udsendt i flere retninger gennem de smukke glaskugler, som tilsammen skaber en legende lyseffekt. Hepta er især oplagt at hænge over et spisebord, over en køkkenø eller et andet siddeområde, men uanset hvor den hænger, så er den et sandt blikfang!
Glaskuglerne er i farven "smoke," hvilket refererer til en type glas, der har en røget, grålig tone. Smoke glas er et populært valg, når man ønsker at kunne se lyskilden gennem glasset, men på samme tid ikke ønsker at blive blændet af lyset.
Vi fører denne lampe i forskellige modeller og med glaskugler i forskellige farver. Denne specifikke model fås enten med smoke glas eller smoke glas med spejleffekt. Du kan desuden vælge, om du ønsker lampestellet i guld eller sort.
Tekniske aspekter
Pendellampen er 115 cm lang, 44 cm bred og 43,5 cm høj. Lampen bruger syv stk. (dæmpbare) LED-pærer med E27-fatning/stor fatning (bemærk venligst, at pærerne ikke medfølger). Pærerne må maks. være på 60 watt pr. stk. Selve glaskuglerne måler 10 cm. Her er det værd at bemærke, at på grund af glaskuglernes størrelse passer vores pærer med en 60 mm diameter ikke. Du skal i stedet for vælge en pære på Ø45 mm.
Ønsker du at kunne dæmpe lampen, kan du nemt gøre dette ved at montere dæmpbare pærer i lampen og ved at bruge en ekstern lysdæmper. Du kan tage et kig på vores lysdæmpere her.
- Artikelnummer:: 6011418584581
- Lyskilde: Medfølger ikke
- Type fatning: E27/stor fatning (pærens diameter må maks. være 45 mm. Ø60 mm passer ikke)
- Effekt: Maks. 60 watt
- Dæmpbar: Afhænger af den valgte type pære
- Nominel spænding: AC 220-240V, 50/60 Hz
- Farve armatur: Guld eller sort med smoke/røgfarvet glas
- Materiale: Jern og glas
- Mål: 1150 x 440 x 435 mm
- Kan indstilles i højden: Ja, til dels
- Kapslingsklasse: IP20
- Sensor: Nej